custom essayscustom essays

Haber Kültür « Tuğba Akbey İnan
Mavi D?nya
Pembe D?nya

Haber Kültür

 

Radyoculuk serüveniniz nasıl başladı?

 

2003 yılında İstanbul’da yaşamaya başladım, ondan önce radyo ve televizyon programcılığını açıkçası hayal ediyordum. Enteresandır 2000 yılında bu radyoya bir ziyaret gerçekleştirdim ve bir fotoğraf çektirdim, sonra onu büyütüp odamın duvarına astım ama hiç öyle bir adımım olmadı ben sadece atmosferi görmek için bir ziyaret gerçekleştirmiştim. Sonra 2003 yılında İstanbul’a yerleştim iki buçuk yıl boyunca sürekli okuyan ve ev işleri yapan bir ev hanımıydım aslında, İsmek’in o dönem radyo programcılığı kursu başladığını öğrendim ve başvurdum yüz elli kişi başvurmuştu yirmi beş kişi alınacaktı ve mülakatla o eğitimlere başladım. Sonrasında diksiyon eğitimleri aldım, ardından o dönem Naz FM de yedi ay kadar bir asistanlık dönemim oldu sonra, Yeni Asya gazetesinin Bizim Radyosun da bir buçuk yıl boyunca “Mavi Dünya”yı döndürmeye başladım. Sonra televizyonda bir dönem yine aynı isimle program yaptım. Bir yıldır da Moral FM de “Mavi Dünya”yı döndürmeye kaldığım yerden devam ediyorum.

 

Soru sormak bir sanattır” diye ifade edilir, sizin için soru sormak ne anlama geliyor?

Çocukluğumdan beri soru sormayı çok seviyorum ama benim soru sormam daha çok şu şekilde idi, Tuğba bir soru sor da dersi bir kaynat diye başlardı ama üniversite eğitimi alırken bir felsefe hocamız vardı benim için önemli bir insandır, çok güzel şeyler söylerdi bir gün “Çocuklar bu ülkede herkes cevap veren olmak istiyor, siz lütfen soru sorun” dedi.

 

Galiba benim daha öncesinde ders kaynatmak için hayatı öğrenme telaşı ile sorduğum şeyler benim felsefem haline geldi.  Ben bir insan çok güzel soru soruyorsunuz dediğinde ne kadar sevindiğimi anlatamam. Benim için çok önemli bir şey, bu bir sanat mıdır bilmiyorum ama beni motive eden önemli bir güç olduğunu söyleyebilirim.

 

 Radyo programları muhakkak size bir şeyler katmıştır, bunlar nelerdir desek?

Katkı sağlamak cümlesi bu durumu anlatmak  için çok az kalan bir cümle olur. Benim için çok önemli bir kere. Şöyle bir programcılık felsefem var bunun üzerine oturtmaya çalışıyorum, haberdar olmadığım, okumadığım, görmediğim, bilgi sahibi olmadığım şeylerden çok bilerek konuşmaktan hoşlanmıyorum. O yüzden konuk ettiğim her kim varsa mutlaka araştırma yapıyorum, önceki röportajlarını okuyorum, kitaplarını mutlaka okuyorum ve dolayısıyla bu zaten programa girmeden önce beni alt yapı anlamında çok hazırlayan bir şey ve soru sormam da bu bilgiye güvenerek gelişen bir şey oluyor.  Program sırasında öğrendiğim her şey çok önemli, ben bilgi aktaran bir şeyler öğretmeye çalışan bir programcı değilim ben eğer radyoculuk bir okulsa ben en başta öğrencisi olmak niyetiyle yapıyorum ve gerçekten çok iyi dinliyorum, benim için yarım bıraktığım üniversitenin devamı gibi diyebilirim. Rabbim inşallah uzun yıllar yapmamı nasip eder çok severek yapıyorum.

 

 Çok teşekkür ederim.

Ben teşekkür ederim, hayırlı çalışmalar.

 

 Betül Kaymaz

 

HaberKültür.Net

 

Yorum yapın