custom essayscustom essays

İstanbul Ajans Röportaj « Tuğba Akbey İnan
Mavi D?nya
Pembe D?nya

İstanbul Ajans Röportaj

Tuğba Akbey İnan – Radyocu
“İstanbul, yükselmek isteyenin en yükseğe çıkabileceği, alçalmak isteyenin en dibe düşebileceği bir şehir”
13 Nisan 2011

 

20 Soruda İstanbul kürsümüzün bugünkü konuğu olan Tuğba Akbey İnan  1981 Bursa doğumlu. Beş yıldır radyoculuk yapan İnan, son 1,5 senedir Moral FM’de çalışıyor ve şu anda Mavi Dünya programıyla dinleyicileriyle buluşuyor.             1.) Herkesin mutlaka İstanbul`a bir geliş öyküsü vardır. Sizin öykünüz nedir?
2003 yılında Bursa’dan evlenerek geldim İstanbul’a. 2.) İstanbul`u tek bir kelimeyle ifade etmenizi istesek…
Aşk. 3.) İstanbul`u hayatında hiç görmemiş birine İstanbul`a dair ilk neyi anlatırsınız? Yükselmek isteyenin en yükseğe çıkabileceği, alçalmak isteyenin en dibe düşebileceğin bir şehir olduğunu anlatırım.
4.) Bir gün İstanbul`dan ayrılmanız gerekse en zor vazgeçeceğiniz yanı ne olur?
Sosyal hayatından. 5.) İstanbul`da “Keşke hiç olmasaydı“ dediğiniz herhangi bir şey var mı?
Trafik. 6.) İstanbul`un en sevdiğiniz semti hangisi?
Üsküdar. 7.) İstanbul`u ilk defa ziyaret eden birini çıkartacağınız bir günlük İstanbul turunun olmazsa olmazları nelerdir?
Eyüp, Üsküdar, Beşiktaş, Sultanahmet.
8.) İstanbul`un en önemli mimari yapısı sizce hangisi?
Sultanahmet Camisi. 9.) İstanbul Manzarası denildiğinde ilk aklınıza gelen yer neresi?
Üsküdar/Fethipaşa Korusu 10.) İstanbul`un sembolünü biliyor musunuz? Beğeniyor musunuz? Sizce ne olmalı?
Bilmiyorum ancak içerisinde Boğaz Köprüsü mutlaka olmalı.
11.) İstanbul`un ilk aklınıza gelen yöresel(?) yemekleri nelerdir? Bir başka ifadeyle İstanbul`la özdeşleşen yiyecekler nelerdir?
Balık ekmek ve kumpir. 12.) İstanbul`u dünyanın diğer metropollerinden ayıran en büyük özelliği nedir sizce?
Tek bu şehirde yaşadığım online casino için kıyaslama yapamayacağım. 13.) Son 10 yıla baktığınızda İstanbul`da en büyük değişimin hangi konuda yaşandığını söyleyebilirsiniz?
İnsanların İstanbul’un merkezinden dışına doğru kaymaları. 14.) İstanbul`da yaşayan biri olarak karşılaştığınız sıkıntılar nelerdir? Çözülmesini istediğiniz en acil sorun nedir?  Bunun çözülmesi noktasında neler önerirsiniz?
Dolmuş şoförlerinin cep telefonlarının yasaklanmasını ve kısa yolları o kadar uzatmalarının son bulmasını istiyorum. 15.) 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesi kapsamında İstanbul`da yapılan ve yaşananları takip edebildiniz mi? En kayda değer bulduklarınız neler?
Evet. Müzik festivalleri ve sergiler kayda değerdi.  16.) İstanbul`da hayata geçirilen hizmet ve projelerden memnun musunuz?
Memnunum.
17.) Sizin İstanbul hakkında bir projeniz olsaydı ne yapmak isterdiniz?
İnsanların eğitimlerini artıracak önlemler almayı isterdim. Çünkü şehri ve hayatı güzelleştiren de çirkinleştirenler de insanlar.
18.) İstanbul`u daha şuurlu yaşamanın ve hakiki bir İstanbullu olmanın formülü nedir sizce?
Ben İstanbul’u mu yaşıyorum yoksa İstanbul’da mı kararını verebilmiş değilim, iki aradayım. 19.) Gelecekte görmek ve yaşamak istediğiniz İstanbul`u bize biraz anlatır mısınız?
Daha az karmaşık, huzurlu ve sükunetli bir İstanbul. 20.) İstanbul üzerine bu kadar konuştuktan sonra son bir soru daha… Şu an gözlerinizi kapatıp açsanız İstanbul`da hangi zaman ve mekânda olmak isterdiniz? 1454 yılında, fetihten bir yıl sonra İstanbul’da olmayı isterdim. Röportaj: Emrah SOĞUKPINAR – İstanbul Ajansı

Yorum yapın